Tkaniny na suknie ślubne

Ponieważ często mylicie tkaniny (np. szyfon z tiulem), przedstawimy kilka podstawowych tkanin z których szyje się  suknie ślubne.

ATŁAS

Atłas to rodzaj gładkiej tkaniny. Atłas jest delikatny w wyglądzie i dotyku oraz odrobinę lejący. Z jednej strony jest perłowy, lśniący, a z drugiej również delikatnie błyszczący, ale bez perłowego połysku.

atłas

SATYNA

Satyna to rodzaj atłasu. Tkanina jest gładka, często elastyczna. Satyna wytarzana jest najczęściej z jedwabiu lub poliestru. Z jednej strony jest lśniąca, a z drugiej zaś matowa. Satyna może być cienka lub gruba. Na suknie ślubne bardziej nadaje się ta grubsza, bo jest sztywniejsza i lepiej się z nią pracuje.

satyna

TIUL

Tiul to ażurowa tkanina tworząca fakturę siateczki. Z  reguły jest dość sztywny. Występuję w wielu odmianach znajdujących różne zastosowania. Często wykorzystywany jest do wyrobu welonów, sukien ślubnych lub koktajlowych, dekoracji np. stołów, pomieszczeń w formie pomponów itp.  Tiul dostępny jest w różnych grubościach, zaczynając od cienkich i lekkich (welonowych) kończąc na bardzo sztywnych i nieco cięższych wykorzystywanych do wyrobu halki pod suknie ślubne.

TIUL2

KORONKA

Koronki powróciły do łask. Wyróżnić można wiele rodzajów koronek. Do najbardziej znanych należą Chantilly, koronka hiszpańska, francuska-Alencon itp. Koronki są synonimem szyku i elegancji. W sukniach ślubnych często urodę koronek pięknie podkreślają koraliki,prełki i kryształki.

koronka2

 

ORGANZA

Organza to cienka i przejrzysta tkanina. Często wykonywana z włókien poliestrowych lub nylonowych znanych jako organtyna. Tradycyjna organza jest wykonywana z przędzy jedwabnej. Charakteryzuje się sztywnością i lekkością. Przeważnie ma delikatny połysk, ale można także spotkać jej matową odmianę, która często jest wykorzystywana do szycia sukien ślubnych.

organza

SZYFON

Piękna, lekka i zwiewna tkanina o płóciennym splocie. Wytwarzana jest z przędzy jedwabnej lub w tańszej wersji z  poliestru. Szyfon jest bardzo miły w dotyku, lekko prześwitujący i zwiewny. Na rynku dostępny jest w formie gładkiej tkaniny bądź kreszowany.

szyfon

MUŚLIN

Muślin jest bardzo szlachetną tkaniną o dość gęstym splocie. Charakteryzuje się niezwykłą lekkością, delikatnością i niebywałą zwiewnością. Muślin jest tkany z jedwabiu. Czasami można spotkać jego tańszą bawełnianą lub syntetyczną odmianę.

muślin

 

JEDWAB

To jedna z najszlachetniejszych tkanin. Charakteryzuje się niezwykłą lekkością i niespotykanym połyskiem. Jedwab jest miękki, gładki, śliski i miły w dotyku. Wystepuje w różnych grubościach. Tańszą odmianą jest jedwab syntetyczny.

jedwab

TAFTA

Tafta to pięknie mieniąca się tkanina, która w zależności od konta padania światła zmienia odcień. Jest dość hałaśliwa, bo dość mocno szeleści. Pierwotnie była tkana z jedwabiu. Obecnie tafta jest również dostępna bardziej ekonomicznej wersji – z włókien syntetycznych. Tafta może być gładka bądź kreszowana.

tafta2