Pronovias 2015 – Costura

Bardzo długo się zbierałam, żeby dokończyć ten wpis. Kiedyś obiecałam, że niebawem wrócę do sukien ślubnych, które proponuje Pronovias na 2015 rok, jednak zajęło mi to znacznie więcej czasu niż zakładam. Trochę to trwało, ale chyba już czas najwyższy na prezentację. Kolekcja sukni ślubnych COSTURA jest bardzo elegancka, jednak moim zdaniem powściągliwa, żeby nie powiedzieć nudna. Suknie ślubne uszyte są jak zwykle z najlepszych tkanin, co ma ogromny wpływ na cenę. Dominuje tutaj głównie jedwab mikado, do którego już nas Manuel Mota zdążył przyzwyczaić. Od lat nie widziałam kolekcji sukien ślubnych Pronovias, w której nie użyto by tego materiału. Dobrze, że nawet po śmierci Moty kultywuje się tę „tradycję”, jednak w obecna odsłona jest zwyczajnie nudna. Brakuje mi tutaj czegoś z pazurem. Wszystkie suknie są ładne i poprawne, ale nic poza tym. W moim odczuciu są zbyt „surowe”. Co prawda niektóre suknie ozdobiono perełkami lub koronkami, ale mam wrażenie, że większość tych sukni wygląda ciężko przez swój krój i trochę za poważnie.

Bardzo nie podobają mi się princessy z mikado takie jak Barcaza, Barcli i Baronda. Mikado jest to dość sztywnym i ciężkim materiałem, a w dodatku dość mocno połyskującym, przez co nie nadaje się do wykorzystaniu we wszystkich krojach sukien. Tutaj w moim odczuciu popełniono błąd. Oczywiście jest to moja subiektywna ocena i być może wiele z Was się ze mną nie zgodzi – macie do tego pełne prawo. Gusta są różne i z zasady się o nich nie dyskutuje, ale ja nie potrafię pisać o kolekcji w samych superlatywach, kiedy coś mi się nie podoba. Wracając do meritum, kompletną pomyłką jest model Barcli. Delikatnie obniżony stan, spódnica odcięta po łuku od gorsetu, nieco asymetrycznie i mnóstwo zakładek na środku spódnicy. Do tego tak kokardki z przodu i z tyłu – okropność! Modelka jest bardzo szczupła, ale ten krój sprawił, ze ma ogromne biodra i wielką pupę. Patrząc na zdjęcie, dół sukni wygląda jakby został odlany z gipsu! Może potrzebuję czasu… Może muszę tę suknię zobaczyć w rzeczywistości… A może zdjęcie jest źle zrobione. Może…

Drugą katastrofą jest suknia Maiara. Pomijam już krój, do którego również mam zastrzeżenia, ale kompletnie zdruzgotały mnie kwiatki wyszyte z perełek na gorsecie. To jest tak infantylne, że aż niedorzeczne. Dlatego zdecydowanie uważam, ze jest to najgorsza suknia ślubna z całej kolekcji Pronovias. Wiem, ze jestem surowa w swojej ocenie, ale od Pronovias, które od 50 lat ubiera Panny Młode na świecie chyba można wymagać więcej, prawda?

Przyznaję, że kilka propozycji zwróciło moją uwagę. Dostrzegłam potencjał w modelu Balder. Suknia choć bardzo skromna, ma fajny krój, zupełnie inny od sukien, które skrytykowałam. Świetnie eksponuje ramiona i dzięki braku odcięcia w pasie doskonale podkreśla talię i ładnie zakreśla linie bioder.  Za sprawą swojej „surowości” jest idealną bazą do puszczenia wodzy fantazji. Jeśli Panna Młoda chce mieć trochę bardziej strojną suknię ślubną, można dodać ozdobny pas z perełkami i kryształkami. Nieco przewrotnie, zamiast ozdabiać suknię można pokusić się o bardziej wyraziste dodatki. Wystarczy długi, katedralny welon ozdobiony wyrazistą koronką i stylizacja momentalnie zmienia swój charakter. Także buty lub biżuteria są w stanie wszystko zmienić, nie wspominając o dodaniu koloru. Dla odważniejszych proponuję ozdobić linię dekoltu sukni, łącznie z ramionami np. kwiatami z materiału. Można pójść o krok dalej i uszyć sobie koronkową narzutkę/płaszczyk, która całkowicie odmieni suknię. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest to, że można wierzchnią warstwę zdjąć i zaprezentować dwie niemal całkowicie różne stylizacje. Wystarczy pokombinować i zobaczyć w czym czujecie się najlepiej 😉

Suknie ślubne z tej kolekcji, które mnie zachwyciły to dwie koronkowe piękności. Pierwsza to model Barquilla o kształcie klasycznej rybki oraz druga – Bellamy, pięknie eksponująca ramiona. Te suknie są raczej klasyczne, jednak jest w nich coś urzekającego co sprawia, że chcę na nie patrzeć bez końca :)

BALAR

BALAR_B

BALAR_C

BALDER

BALDER_B

BALDER_CBARCAZA

BARCAZA_B

BARCAZA_CBARCLI

BARCLI_B

BARCLI_C

BARONDA

BARONDA_B BARONDA_C BARONDA_D

BARQUILLA

BARQUILLA_B BARQUILLA_C

BELLEAMY

BELLAMY_B BELLAMY_C

BLENDA

BLENDA_B BLENDA_CBONGANI

BONGANI_B BONGANI_C

BONNIE

BONNIE_B BONNIE_C

MADRID

MADRID_B MADRID_C

MELISSA

MELISSA_B MELISSA_C

MAELIA

MAELIA_B MAELIA_C

MAEVE

MAEVE_B MAEVE_C

MAGAMI

MAGAMI_B MAGAMI_CMAIARA

MAIARA_B MAIARA_C

MAIVE

MAIVE_B MAIVE_C

MARIALIS

MARIALIS_B MARIALIS_C

DALAMO

DALAMO_B DALAMO_C

 

DALIA

DALIA_B DALIA_C DALIA_D

 

UNDINE

 

UDINE_B UDINE_CONTARIO

ONTARIO_B ONTARIO_CLAUDIN

LAUDIN_B LAUDIN_C LAUDIN_D